شاتر در دوربین مدار بسته

سرعت و نوردهی شاتر در دوربین مدار بسته
شاتر در دوربین مدار بسته

اصطلاح سرعت شاتر یا Shutter Time از دوربین عکاسی به وجود آمده است.

شاتر، یک پرده متحرک است که در مقابل لنز دوربین قرار گرفته و مانع از رسیدن نور و تشکیل تصویر می‌شود. برای تصویر برداری با استفاده از دوربین مدار بسته، باید برای شاتر یک بازه زمانی مشخص تعیین کنید.

بازه زمانی شاتر در دوربین مدار بسته به میزان کیفیت دوربین بستگی دارد.

این زمان نشان می‌دهد که سرعت شاتر دوربین چقدر است. سرعت شاتر را با واحد زمان (ثانیه) نشان می‌دهند که معمولا کسری از ثانیه است و زمان لازم برای تشکیل یک تصویر در دوربین را نشان می‌دهد (مثلا 1/25 ثانیه).

 

سرعت شاتر چیست؟

سرعت شاتر مدت زمانی است که شاتر دوربین مدار بسته باز بوده و نور روی حسگر می‌تابد و تصویر تشکیل می‌شود. مدت زمانی که دوربین مدار بسته برای گرفتن عکس صرف می‌کند سرعت شاتر نام دارد.

 

در صورتی که از سرعت شاتر طولانی استفاده کنید، حسگر برای مدت زمان طولانی در معرض دید قرار خواهد گرفت و تصاویر به صورت تار به ثبت می رسند.

( اصطلاحا به سرعت شاتر طولانی، سرعت شاتر SLOW نیز گفته می‌شود ). از سرعت شاتر پایین برای تصویر برداری در شب و یا محیط ‌های کم نور استفاده می‌شود. اگر شاتر شما سریع باشد، سوژه‌های متحرک در عکس تار و در حال حرکت دیده می‌شوند. از سرعت شاتر سریع برای ثبت تصاویر تبلیغاتی ماشین و موتور استفاده می‌شود زیرا باعث می‌شود سوژه سریع و در حال حرکت به نظر برسد.

 

نحوه تنظیم سرعت شاتر

سرعت شاتر در دوربین مدار بسته به دو صورت دتس و خودکار قابل تنظیم است در صورتی که این پارامتر روی حالت خودکار قرار بگید، دوربین مدار بسته با توجه به شرایط محیط، مقدار آن را تعیین می‌کند به صورت پیش فرض این حالت فعال است.

اگر به صورت دستی آن را تنظیم کنید و نور محیط تغییر کند، ممکن است تصاویر خیلی روشن و یا تاریک ثبت شوند.

 

با تنظیم دوربین روی حالت Shutter Priority سرعت شاتر را انتخاب می‌کنید و دوربین به طور خودکار دیافراگم را انتخاب می‌کند و با تنظیم دوربین روی حالت (دستی) ، سرعت شاتر و دیافراگم را باید به صورت دستی انتخاب کنید.

در هر دو حالت می‌توانید پارامتر ISO را به صورت دستی یا خودکار تنظیم کنید. بهتر است به دوربین اجازه دهید سرعت شاتر مناسب را برای شما انتخاب نماید.

 

نحوه عملکرد شاتر در دوربین مدار بسته

دوربین‌های مدار بسته، شاتر فیزیکی ندارند. هر فیلم متحرکی از چند تصویر ثابت تشکیل شده است که در بازه زمانی مشخصی پشت سر هم نمایش داده می‌شوند.

در چنین شرایطی ما می‌توانیم تصاویر را به صورت متحرک ببینیم که به تصویر حس زنده بودن می‌دهد. هر یک از این تصاویر به یک زمان مشخص برای تشکیل نیاز دارند که به آن زمان شاتر می‌گویند.

 

سرعت شاتر چگونه اندازه گیری می شود

سرعت شاتر در دوربین‌های مدار بسته زیر یک ثانیه است. به عنوان مثال وقتی سرعت شاتر 4/1 باشد به معنی یک چهارم ثانیه است و یا اگر 1/250 باشد به معنای چهار میلی ثانیه و یا یک دویست و پنجاهمین ثانیه است.

 

 

 

 

 

 

 

 دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 0