سرعت و نوردهی شاتر در دوربین مدار بسته

سرعت و نوردهی شاتر در دوربین مدار بسته
سرعت و نوردهی شاتر در دوربین مدار بسته

یکی از تاثیرهای مهم سرعت شاتر در دوربین مدار بسته، نور تصویر است. اگر از شاتر در زمان طولانی استفاده کنید، حسگر دوربین مدار بسته شما نور زیادی را جمع می‌کند و عکس حاصل از آن کاملا روشن خواهد بود.

در مقابل اگر از شاتر سریع استفاده کنید، حسگر دوربین مدار بسته نور کمی را دریافت می‌کند و در نهایت عکس شما تاریک خواهد بود.

 

البته باید بدانید که سرعت شاتر تنها عامل موثر بر روشنایی تصویر نیست و عواملی چون نور محیط،ISO  و دیافراگم نیز بر روشنایی تصویر گرفته شده موثر هستند. در نتیجه برای انتخاب بهترین سرعت برای شاتر در دوربین‌های مدار بسته بهتر است این موارد را در نظر بگیرید تا تصاویر واضح و قابل قبول ثبت شوند.

 

سرعت‌های متفاوت شاتر در دوربین مدار بسته

۱ ـ سرعت شاتر سریع

اگر شاتر شما سریع باشد، سوژه‌های متحرک در عکس تار دیده خواهند شد. از سرعت شاتر سریع برای ثبت تصاویر تبلیغاتی ماشین و موتور استفاده می‌شود چرا که باعث می شود سوژه سریع و در حال حرکت به نظر برسد.

 

۲ ـ‌ سرعت شاتر طولانی

در صورتی که از سرعت شاتر طولانی استفاده کنید، حسگر برای مدت زمان طولانی در معرض دید قرار گرفته و تصاویر به صورت تار به ثبت می رسند. ( اصطلاحا به سرعت شاتر طولانی، سرعت شاتر SLOW نیز گفته می شود). از سرعت شاتر پایین برای تصویر برداری در شب و یا محیط های کم نور استفاده می‌شود.

 

سرعت شاتر در دوربین مدار بسته چه زمانی اهمیت پیدا می‌کند؟

به طور کلی صورت شاتر از اهمیت بالایی برخوردار است اما زمانی که می‌خواهید از یک جسم متحرک فیلمبرداری کنید اهمیت آن دو چندان خواهد شد. برای مثال اگر سرعث شاتر ۱۰ ثانیه باشد در طول این ۱۰ ثانیه اگر شئ در تصویر حرکت کند به صورت تار ثبت خواهد شد.

در نتیجه سرعت شاتر باید به صورتی تنظیم شود که اجسام متحرک در تصویر به صورت تار ثبت نشوند تا بتوان از فیلم دوربین مدار بسته در مواقع لازم برای استناد، به خوبی استفاده کرد.

 

سرعت شاتر دوربین‌های مدار بسته موجود در بازار به صورت پیش فرض روی کسری از ثانیه تنظیم شده اند. هر چقدر این عدد بزرگ تر باشد سرعت عمل شات بیشتر می شود.

سرعت شاتر دوربین مدار بسته برای ثبت وقایع در اتوبان ها، پارکینگ های عمومی، بیمارستان ها و…. که رفت و آمد در آن ها زیاد است از اهمیت زیادی بر خوردار است و باید روی حالت خودکار و یا سرعت شاتر سریع تنظیم بشود تا تصاویر تار ثبت نشوند.

 

تاثیر سرعت شاتر بر کیفیت تصویر دوربین مدار بسته

با افزایش سرعت شاتر در دوربین مدار بسته زمان برخورد نور به حسگر کاهش پیدا می‌کند و تصاویر تاریک خواهند شد. بعضا ممکن است افزایش سرعت شاتر موجب برفکی و کرکره‌ایی شدن تصویر شود. برای مقابله با مشکلات این چنینی باید نور محیط را افزایش بدهید.

 

 

 

 

 


ژانویه 12, 2022 | 10:43 ق.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 0