پنل‌های خورشیدی

پنل‌های خورشیدی
پنل‌های خورشیدی

انرژی خورشیدی از نور خورشید به دست می آید. پنل خورشیدی با تبدیل نور خورشید، فوتون ها (ذرات انرژی دار) را به الکتریسیته تبدیل می کند.

 

پنل های خورشیدی کاربردهای فراوانی دارند، مانند کنترل قدرت سیستم اتاقک ها، تجهیزات ارتباطی، کنترل حسگر و تولید الکتریسیته توسط سیستم های الکتریکی خورشیدی خانگی و تجاری.

 

پنل های خورشیدی فوتون ها را جذب می کنند و جریان الکتریکی ایجاد می کنند.

 

انرژی تولید شده از فوتون ها به الکترون ها امکان خارج شدن از مدار اتمی خود و رها شدن در میدان الکتریکی تولید شده توسط سلول های خورشیدی را می دهد. این میدان الکتریکی الکترون های آزاد را در جریان الکتریکی هدایت می کند.

 

این روند با نام اثر فوتوولتائیک شناخته می شود.

 

سقف یک خانه متوسط فضای کافی برای نصب پنل های خورشیدی لازم برای تولید انرژی الکتریکی را دارد.

 

همچنین پنل های خورشیدی در طول روز انرژی الکتریکی اضافی تولید می کنند، تا در شب مورد استفاده قرار گیرد.

 

کنتورها این امکان را به صاحبان پنل های خورشیدی می دهند و در صورتی که سیستم تولید انرژی، انرژی ای بیش از نیاز خانه تولید کند هزینه آن را دریافت کنند.

 

 

مزایای استفاده از این پنل‌ها چیست؟

 

  1. هنگام استفاده از پنل های خورشیدی از تجهیزات آف گرید استفاده می شود. تجهیزات آف گرید تجهیزاتی اند که برای استفاده از آن به جریان اصلی برق احتیاجی نیست.

 

  1. با وجود پنل های خورشیدی، دیگر نیازی به پرداخت هزینه های سنگین نصب دکل و کابل کشی نیست. پنل خورشیدی قطعا ارزان تر است و اگر درست نگه داری شود، تا سه دهه قابلیت تولید انرژی دارد.

 

  1. البته بهترین فایده آن این است که از انرژی های پاک و تجدیدپذیر تغذیه می شود. با توجه به تغییرات جهانی آب و هوا و گرم شدن کره زمین، حفظ اتمسفر امری مهم به شمار می رود. پنل های خورشیدی کمترین آلودگی و استهلاک را دارند و تا مدت زیادی سالم می مانند.

 

  1. فایده بعدی این است که وقتی برای نصب اولیه پنل هزینه ای را می پردازید، انرژی ای که پنل در ادامه طول عمر خود تولید می کند (بسته به کیفیت و نوع پنل) به اندازه 15 تا 20 سال است و کاملا رایگان است.

 

  1. همچنین از فواید دیگر پنل های خورشیدی این است که اگر انرژی مصرفی از تولیدی پنل بیشتر باشد، انرژی اضافی قابل فروش است (معمولا کمپانی سازنده پنل آن را خریداری می کند.)

 

 

استفاده از پنل های خورشیدی، امروزه یکی از راه ‌هایی است که کمک ارزنده ای به صرفه جویی در هزینه و انرژی می کند و البته گامی رو به جلو برای فرایند هوشمندسازی خانه‌هاست.

 

 

 

 

 

 دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 0